Návod k dřevěným hodinkám

Hodinky se stopkami: Jak ovládat chronograf?

Popis ciferníku hodinek

Hlavní velký ciferník měří hodiny, minuty, sekundy a datum. Součástí chronografu jsou ještě 3 malé doplňkové ciferníky:

  • Pro modely Duppau Nejma, Duppau Linnea a Duppau Lauri: Levý malý ciferník měří minuty. Pravý malý ciferník měří jednotlivé hodiny. Spodní malý ciferník měří sekundy.
  • Pro ostatní modely: Vrchní malý ciferník funguje jako stopky s přesností 1/10 s. Prostřední malý ciferník měří celkový počet minut u stopek. Spodní malý ciferník měří sekundy u stopek.

Nastavení a měření času

  • nastavení času: Vysuňte prostřední knoflík (korunku) o dvě úrovně. Otáčením doprava nastavte požadovaný čas.
  • nastavení data:  Vysuňte prostřední knoflík (korunku) o jednu úroveň. Otáčením doprava nastavte požadované datum. Druhá varianta je posunout knoflík (korunku) o dvě úrovně a protáčet doprava hodinové a minutové ručičky, dokud nastavíte požadované datum.

Funkce stopek

  • vrchní knoflík: stisknutím spouštíte/ukončujete stopky
  • spodní knoflík: stisknutím resetujete, vracíte stopky do bodu nula (na start)

 

Jak zkrátit řemínek u dřevěných hodinek?

Jednotlivé dřevěné dílky pásku (řemínku) jsou spojeny kovovými tyčkami. Ke zkracování použijte přiložený nástroj - demontážní jehlu ve svorce. Demontážní jehlu vyšroubujte ve svorce tak, abyste mohli do ní vložit řemínek. 

Jak zkrátit řemínek u dřevěných hodinek Duppau

U některých hodinek ukážou šipky na vnitřní straně, jakým směrem tyčinku vyšroubovat ven. Demontážní jehla směřuje do otvoru, který je na straně základny šipky. Tedy šipka směřuje stejným směrem jako hrot demontážní jehly. Jestli na hodinkách nejsou vykreslené šipky platí pravidlo , že tyčinku nad 12 hodin se vytlačuje ven zprava doleva. Závlačka pod 6 hodin se vyndá zleva doprava. 

U svorky krouživým pohybem doprava (stejně jako šroubovákem) hrot demontážní jehly postupně vytlačí spojovací kovovou tyčku. Tento krok zopakujte ještě jednou, abyste mohli oddělit druhou část dílku. Vysunutí by měl proběhnout bez používání silu. 

Při spojování zkráceného řemínku kovovou tyčinku vkládáte zpět do dřevěné drážky (otvoru ), z které byla finálně vyňata. Jinak řečeno, jako byste pustili film pozpátku. Při vkládání tyčinky zachovejte původní směřování- tyčinku neotáčejte. Jako pomocný nástroj můžete opět použít svorku.

Dřevěné hodinky stejně jako ty klasické kovové hodinky umí vám zkrátit i v každém hodinářství.